• بازدید رحمت اله نوروزی از دوزادهمین نمایشگاه صنعت گردشگری(26بهمن97)
  بازدید رحمت اله نوروزی از دوزادهمین نمایشگاه صنعت گردشگری(26بهمن97)
 • دیدار رحمت اله نوروزی با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس21فروردین97
  دیدار رحمت اله نوروزی با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس21فروردین97
 • بازدید نوروزی از نمایشگاه توانمندبهای روستاییان وعشایرکشور
  بازدید نوروزی از نمایشگاه توانمندبهای روستاییان وعشایرکشور
 • بازدید نوروزی از نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایرکشور
  بازدید نوروزی از نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایرکشور
 • بازدیدرحمت اله نوروزی از نمایشگاههای توانمندیهای روستاییان وعشایرکسور
  بازدیدرحمت اله نوروزی از نمایشگاههای توانمندیهای روستاییان وعشایرکسور
 • بازدید رحمت اله نوروزی از نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایرکشور3
  بازدید رحمت اله نوروزی از نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایرکشور3
 • بازدید رحمت اله نوروزی ازنمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر کشور2
  بازدید رحمت اله نوروزی ازنمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر کشور2
 • بازدید رحمت اله نوروزی از نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور
  بازدید رحمت اله نوروزی از نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور
 • حضور رحمت اله نوروزی در افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی(1)
  حضور رحمت اله نوروزی در افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی(1)
 • نوروزی در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی حضور یافت(2)
  نوروزی در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی حضور یافت(2)
 • توضیحات نوروزی در جمع علی آبادی های مقیم تهران درخصوص انتقال آب
  توضیحات نوروزی در جمع علی آبادی های مقیم تهران درخصوص انتقال آب
 • حضور رحمت اله نوروزی در مراسم تشیع جنازه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی
  حضور رحمت اله نوروزی در مراسم تشیع جنازه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • حضوررحمت اله نوروزی در مراسم یادبودشهیدمدافع حرم سردار شهیدکابلی (پیچک محله)
  حضوررحمت اله نوروزی در مراسم یادبودشهیدمدافع حرم سردار شهیدکابلی (پیچک محله)
 • آخربن روز خدمت در خانه ملت در دوره نهم...
  آخربن روز خدمت در خانه ملت در دوره نهم...
 • استقبال پرشورمردم قدرشناس علی آبادکتول از رحمت اله نوروزی28اسفند94
  استقبال پرشورمردم قدرشناس علی آبادکتول از رحمت اله نوروزی28اسفند94
 • تلاش رحمت اله نوروزی برای بازگشت لایحه مناطق آزاد به صحن مجلس
  تلاش رحمت اله نوروزی برای بازگشت لایحه مناطق آزاد به صحن مجلس
 • جلسه علنی مجلس- سه شنبه26 آبان94
  جلسه علنی مجلس- سه شنبه26 آبان94
آخرين اخبار
نگاهی کوتاه به شهرستان علی آباد کتول
شهرستان علی آباد کتول با مساحت 1160 کيلومتر مربع از شهرستان های مرکزی استان گلستان است که از شمال به شهرستانهای گنبد کاووس و آق قلا ، از غرب به شهرستان گرگان ، از شرق به شهرستان راميان و گنبد کاووس و از جنوب هم به ارتفاعات البرز و استان سمنان شهرستان شاهرود محدود است . ناهمواری های شهرستان علی آباد کتول مانند بيشتر شهرستان های استان گلستان ، از جنوب به رشته کوه های البرز شرقی و از شمال به اراضی جلگه ای منتهی می*شود . ولی نواحی کوهستانی آن از گسترش بيشتری برخوردار است . شاهوار ، سياهمرزکوه و شيرين آباد از مناطق کوهستانی شهرستان علی آباد کتول بوده و رودهای مهم آن نيز رودخانه های زرين گل و محمد آباد است . که به طرف شمال جاری بوده و در پايين دست به رودخانه گرگانرود می پيوندد . پوشش گياهی اين منطقه در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است که به عنوان مرتع نورد استفاده قرار می*گيرد . در ارتفاعات پايين تر از آن هم پوشش گياهی به صورت جنگل های انبوه است .
در بخش جلگه ای نيز محصولات کشاورزی منطقه را در بر گرفته است . آب و هوای شهرستان علی آباد کتول معتدل ، معتدل و مرطوب بوده و ميزان بارندگی سالانه بين 500 تا 600 ميلی متر است . شهرستان علی آباد کتول از سال 1357 از شهرستان گرگان مستقل گرديد و هم اکنون از دو دهستان کتول و مرکزی تشکيل شده است . در معنای واژه « کتول » گفته شده اين واژه از دو واژه اوستايي« کته» ( Kata ) و « اول » ( UL ) تشکيل يافته که کته به معنای جا و مکان و اول به معنای شيب دره و گودال است و کتول هم به مجموعه آبادی هايی گفته می*شود که در درون دره و کوه قرار دارند . جمعيت شهرستان علی آباد 133179 نفر است . زبان رايج در بين اهالی منطقه طبری و فارسی بوده ، ولی با اين حال گويش های سيستانی ، شاهرودی و خراسانی در بين مهاجران رواج نسبی دارد . اين منطقه از ان رو که در سرزمين جلگه ای حاصلخيزی واقع شده از نظر کشاورزی از اهميت فراوانی برخوردار است
از صنايع دستی رايج اين شهرستان هم می توان از قالی بافی ، نمد بافی پارچه های ابريشمی موسوم به « چوخا » نامبرد . از آن جا که محدوده اين شهرستان بر سر ره شهر تاريخی گنبد کتووس واقع گرديده از رمان های دور محل سکونت و تجمع انسان ها بوده است . به طوری که در امتداد تپه های باستانی منطقه گرگان ، شاه تپه ، تورنگ تپه ، قره تپه و ... به تپه های موجود در اين شهرستان می رسيم . آثار تاريخی کشف شده در اين نواحی هم بر وجود جمعيت ها و آبادی های مختلف ، به ويژه بعد از دوره صفويه دلالت دارد ؛ چنان که در متون تاريخ ، اسناد ، وقف نامه ها و سفرنامه های خارجيان به اين موضوع اشاره شده است .شهرستان علی آباد به دليل داشتن موقعيت طبيعی مرتبط با مناطق جنگلی از نظر داشتن جاذبه های گردشگری از جايگاه مناسبی برخوردار است تفرجگاه جنگلی کبود وال که در 5 کيلومتری جنوب شهر علی اباد واقع شده از جمله اين جاذبه هاسی . اين تفرجگاه در حاشيه رودخانه ای قرار گرفته که سرچشمه اش در مسير خود با داشتن آبی زلال و شفاف از دره ای با درختان انبوه جنگلی عبور نموده و محيط با صفايی را به وجود آورده است . امروزه وجود سکوهای اقامت موقت برای نصب چادر و اجاق های طبخ غذا ، بر جاذبه های تفرجگاه کبودوال افزوده است . پارک جنگلی زرين گل و درّه تشنه کلان وروستای توریستی چینو از ديگر مناطق ديدنی و جذاب اين شهرستان است . وجود روستاهای کوهستانی بسيار زيبا و کهن : سياه رودبار ، چلی ، بالاچی ، خاک پيرزن ، زرين گل ، چينو ، چه جا ، افراتخته ... هم بر زيبايی های اين منطقه افزوده و هر ساله تعداد زيادی از مردم استان را به سوی طبيعت زيبای خود می کشاند . از نقاط تفريحی و ديدنی ديگر اين شهرستان می توان به زرين گل ، افراتخته ، الستان ، و سياه مرزکوه اشاره کرد
طبيعت در شهرستان علی آباد کتول

رودخانه قره سو علی آباد
اين رودخانه از مازاد آب رودخانه های امام زاده و گرماب دشت در 16 کيلومتری شمال خاوری گرگان تشکيل شده و با عبور از دهستان استرآباد، روستاهای دهستان مزبور را سيراب کرده و به نواحی سدن رستاق خاوری و سدن رستاق باختری وارد می شود. با عبور از اين ناحيه و بعد از سيراب کردن روستاهای يامپی، قرنجيک، گميشلی دولی و کفشگيری به سوی جنوب باختری رفته و به دهستان جعفربای جنوبی وارد می شود و پس از قطع کردن راه آهن گرگان - بندر ترکمن و راه اتومبيل رو کردکوی - بندر ترکمن و هم*چنين راه اتومبيل رو و خط آهن ساری - بندر ترکمن در روستای ساحلی قره سو به دريای خزر می ريزد. در فصل بارانی و يا هنگام بارندگی های شديد، مازاد آب رودخانه های دبه دار، چهل و چهار آب، انجيلاب، فسن رود، شصت کلا و خشکه رودبار به ترتيب از خاور به باختر به اين رودخانه می ريزند. از شعبات مهم اين رودخانه می *توان به زرين گل و کفشگيری اشاره کرد.
گرجوان علی آباد
اين رودخانه از به هم پيوستن رودهای وجادره و زرين گل در 8 کيلومتری جنوب خاوری علی آباد تشکيل شده و رو به سوی شمال، روستای املک و سنگدون از ناحيه کتول را مشروب می کند. گرجوان پس از عبور از خاور درياچه قاسم خان، روستای بدراق را پشت سر می گذارد و پس از انحراف به سوی باختر و مخلوط شدن با رودخانه چاه علی رود در 3 کيلومتری خاور روستای انبارالوم به گرگان رود می ريزد.
چاه علی علی آباد
اين رودخانه از دامنه باختری کوه رشته خاک در 16 کيلومتری خاور علی آباد سرچشمه می گيرد و پس از عبور از روستای مشيرآباد به دشت گرگان وارد شده و رو به سوی شمال باختری از کنار روستای کنيزک، گلی جان و ايمر به درياچه ايمر می*ريزد. شاخه ديگر اين رود متوجه باخترشده و در 8 کيلومتری خاور روستای انبار الوم به رودخانه گرجوان وارد می*شود.
آبشار کبودوال علی آباد
اين مجموعه آبشار در دره ای نسبتا عميق و بسيار زيبا و در جنگل انبوه و ديدنی کبود وال واقع شده است. آبشار کبودوال در 5 کيلومتری جنوب علی آباد کتول قرار دارد و همواره توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.
AWT IMAGE

کوه جنگو (gengu) علی آباد
اين کوه با ارتفاع 3162 متر در محدوده شهرستان علی آباد، بخش مرکزی، دهستان استرآباد و در 25 کيلومتری جنوب مرکز شهرستان گرگان واقع شده است. جهت کوه جنوب خاوری - شمال باختری بوده و قله آن از نظر جغرافيايی در 54 درجه و 50 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 39 دقيقه پهنای شمالی قرار دارد. کوه جنگو يکی از ارتفاعات البرز است که رودخانه*های دره* آخران و رودبار سياه مرز کوه از دامنه*های باختری و شمال باختری آن سرچشمه می *گيرند.
کوه چل چلی (chel Cheli) علی آباد
اين کوه با ارتفاع 3111 متر در محدوده شهرستان علی *آباد، بخش مرکزی، دهستان استرآباد و در 25 کيلومتری جنوب باختری مرکز شهرستان علی *آباد واقع شده است. جهت کوه شمال خاوری ـ جنوب باختری بوده و قله آن از نظر جغرافيايی در 54 درجه و 43 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 42 دقيقه پهنای شمالی قرار دارد. رودخانه آب چل چلی از دامنه*های خاوری اين کوه سرچشمه می *گيرد.
کوه گندی (gondi) علی آباد
اين کوه با ارتفاع 2630 متر در محدوده شهرستان علی *آباد، بخش مرکزی، دهستان استرآباد و در 25 کيلومتری جنوب مرکز شهرستان علی**آباد واقع شده است. جهت کوه شمال خاوری ـ جنوب باختری بوده و قله آن از نظر جغرافيايی در 54 درجه و 55 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 43 دقيقه پهنای شمالی قرار دارد. رودخانه بارالستان از جنوب و جنوب باختری اين کوه می *گذرد.
کوه نيله ته (nilehtah) علی آباد
نيله*ته يک کوه نيمه*جنگلی است که با ارتفاع 2830 متر در محدوده شهرستان علی *آباد، بخش مرکزی، دهستان استرآباد و در 22 کيلومتری جنوب مرکز شهرستان علی *آباد واقع شده است. جهت کوه شمال باختری ـ جنوب خاوری بوده و قله آن از نظر جغرافيايی در 54 درجه و 55 دقيقه درازای خاوری و 36 درجه و 41 دقيقه پهنای شمالی قرار دارد. اين کوه سرچشمه رودهای الستان و رودبار و بسياری از چشمه های اين منطقه است.
کوه گل علی آباد
اين کوه نيمه جنگلی که سرچشمه رودهای الستان و آخران است، در 26 کيلومتری جنوب علی آباد و در فاصله 6 کيلومتری جنوب خاوری روستای الستان قرار دارد و ارتفاع آن 3010 متر است.

پنجشنبه 25 مهر 1392ادامه مطلب...